Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Baranowicze – relacja z II edycji konkursu „Kresowy Omnibus”

Czyje serce spoczywa na cmentarzu na Rossie w Wilnie? Co to jest oscypek? Kto pokonał Turków pod Wiedniem? Na te i wiele innych pytań z zakresu gramatyki i ortografii języka polskiego, historii Polski, polskiej tradycji, geografii Polski i znanych Polaków odpowiadali uczniowie podczas drugiej edycji konkursu „Kresowy Omnibus”, który odbył się 7 października w Domu Polskim w Baranowiczach. Wzięła w nim udział młodzież z Berezy Kartuskiej, Pińska i Baranowicz. Konkurs został zorganizowany przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Brześciu. Pomysłodawczynią projektu i osobą prowadzącą była pani Anna Matysiak – nauczycielka skierowana przez ORPEG do pracy w Baranowiczach.

Konkurs uroczyście otworzył wicekonsul RP w Brześciu pan Jerzy Grymanowski. Na początku młodzież pisała test złożony z pytań obejmujących różne dziedziny wiedzy. Po wycieczce do Zaosia, prawdopodobnego miejsca narodzin Adama Mickiewicza, uczestnicy konkursu zostali podzieleni na mniejsze grupy skupione wokół polskich miast: Gdańska, Warszawy, Poznania oraz Krakowa i odpowiadali na pytania z zakresu wiedzy o Polsce. Całość wzbogaciło wspólne śpiewanie polskich piosenek. Omnibusem w rozgrywkach indywidualnych została Diana Gołubicka z Baranowicz, a kolejne miejsca zajęli: Nikita Biernat (II) i Alina Naumowiec (III).

Celem projektu jest integracja młodzieży ze środowisk polonijnych brzeskiego okręgu konsularnego, pogłębianie wiedzy na temat języka ojczystego, historii Polski, geografii i polskiej tradycji. W tym roku konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Anna Matysiak – nauczycielka skierowana do pracy przez ORPEG

Kresowy Omnibus

Omnibus Kresowy

Zaosie

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego