Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Dni Kultury Polskiej w mołdawskich Bielcach

W dniach 28-30 września 2017 roku odbyły się Dni Kultury Polskiej w Bielcach, w Mołdawii. Uczestniczyli w nich mieszkańcy Bielc, Styrczy, Grigorówki, Sorok, a także goście z Polski – Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka" imienia Druha Wacława Milke oraz Zespół „Rokiczanka” z Lubartowa.

Dni Kultury Polskiej rozpoczęły się otwartą lekcją języka polskiego na Uniwersytecie im. Alecu Russo w Bielcach, którą poprowadziła dr Kinga Piątkowska. W piątek w Kościele Świętych Archaniołów w Bielcach odbyła się msza święta w języku polskim, rosyjskim, rumuńskim i włoskim, a następnie odpust, poczęstunek i wspólna modlitwa w Kościele Ormiańskim. Na mszy świętej zaśpiewali harcerze z Płocka.

30 września 2017 w Domu Kultury odbył się koncert przygotowany przez „Dom Polski” w Bielcach, którego dyrektorem jest pani Wiktoria Koczurowska. Wśród gości nie zabrakło pana konsula Pawła Niedźwiedzkiego, który wraz z rodziną, oglądał występy polskich zespołów i młodzieży z Bielc, oraz pana prezesa Stowarzyszenia „Dom Polski” Walerego Buzuta. Wspólną „podróż” po Polsce przygotowali uczniowie z „Domu Polskiego” razem z zespołem „Dzieci Płocka”. Publiczność oglądała nie tylko przepiękne tańce narodowe, ale również widziała pokaz mody góralskiej. O pięknie Polski śpiewały „Jaskółki” – zespół działający w „Domu Polskim” w Bielcach pod bacznym okiem pani Malwiny Russo. Nad całością czuwali pan Bogdan Rogalski – kierownik zespołu „Dzieci Płocka” i pani Joanna Bartków – nauczyciel skierowany do pracy za granicą przez ORPEG.

Po koncercie był dalszy ciąg podróży, tym razem kulinarnych – goście poszli do Domu Polskiego i tam odbyła się degustacja polskich potraw. Smakosze próbowali chleba ze smalcem, ogórków kiszonych, żurku i specjalnie przygotowanego deseru „Flaga biało-czerwona”. Zespół „Rokiczanka” umilił gościom poczęstunek. Dodatkowo zebrani goście mogli obejrzeć wystawę „Uroki Polski”, którą przygotowała pani Anna Mielnik, i pani Irena Torbus – nauczyciel skierowany do pracy za granicą przez ORPEG.

W niedzielę młodzież zwiedzała twierdzę Soroki, a pani Hanna Gałęcka przybliżyła historię, czasy pana Wołodyjowskiego. Wieczorem odbyło się wspólne ognisko, a potem śpiewy i tańce polsko-mołdawskie.

Dziękujemy sponsorom naszej imprezy: Senatowi Rzeczypospolitej Polski, Fundacji Pomoc Polakom  na Wschodzie, Primariyii w Bielcach oraz Wszystkich, którzy pomogli
w przygotowaniu tego święta.

Joanna Bartków – nauczycielka skierowana do pracy za granicą przez ORPEG

wystep

ola  nastia 1

degustacja

harcerze

Bielce 1

msza 1

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego