Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Spotkanie Pierwszej Damy RP z Polonią w Astanie

Pierwszego dnia oficjalnej wizyty Pary Prezydenckiej w Kazachstanie odbywającej się w dniach 6-9 września 2017 r. Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Gabinet Języka Polskiego imienia Fryderyka Chopina przy Gimnazjum Lingwistycznym nr 5 w Astanie.

W czasie spotkania z przedstawicielami środowisk polonijnych oraz Ministerstwa Edukacji Republiki Kazachstanu towarzyszył jej Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski odpowiedzialny za współpracę z Polonią i Polakami zamieszkujacymi poza granicami kraju.

Po tradycyjnym powitaniu chlebem i solą Pierwsza Dama zapoznała się z warunkami w jakich uczą się potomkowie polskich zesłańców, z ich motywacją, planami na przyszłość i potrzebami. Wyraziła wdzięczność władzom oświatowym Republiki Kazachstanu, dyrektorowi szkoły A. Trufanowowi i Pani Prezes Stowarzyszenia “Polacy” H. Rogowskiej za aktywne wspieranie edukacji w języku polskim. W niezwykle ciepłych słowach zwróciła się także do uczniów, którym podarowała przywiezione na tę okazję słowniki. Podkreśliła znaczenie nauki języka ojczystego, historii i tradycji dla podtrzymywania więzi z krajem przodków. Jako pedagog z wieloletnim doświadczeniem w pracy z młodzieżą życzyła również wytrwałości i sukcesów nauczycielowi rozpoczynającemu w tym roku pracę w Astanie.

Następnie w sali widowiskowej odbył się program artystyczny, podczas którego goście mieli okazję wysłuchać Poloneza Ogińskiego “Pożegnanie Ojczyzny” w wersji na skrzypce oraz piosenek w języku polskim i kazachskim w wykonaniu podopiecznych Pani M. Malinowskiej - dyrektorki Polskiej Szkółki Niedzielnej przy Zgromadzeniu Narodu Kazachstanu.

Na zakończenie Pani Prezydentowa wręczyła przywiezione przez siebie prezenty, zaś od gospodarzy otrzymała kamizelkę - element tradycyjnego stroju kazachskiego, pamiątkowy album oraz zbiór utworów wybitnego kazachskiego poety Abaja w tłumaczeniu na język polski.

Gimnazjum Lingwistyczne nr 5 jest jedyną szkołą w Astanie działającą w lokalnym systemie oświaty, która umożliwia obok języków: angielskiego, niemieckiego i francuskiego również naukę języka polskiego także dzieciom nie posiadającym polskiego pochodzenia. Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą z siedzibą w Warszawie rokrocznie kieruje tam doświadczonych specjalistów z Polski. W roku bieżącym w Gabinecie Języka Polskiego imienia Fryderyka Chopina zajęcia prowadzi Pan Daniel Zatorski nauczyciel języka polskiego i wiedzy o Polsce.

 

IMG 9409

IMG 9414

IMG 9428

IMG 9441

IMG 9447

IMG 9457

IMG 9459

IMG 9467

IMG 9493

IMG 9502

IMG 9518

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego