Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Tydzień Polski w SPK im. Lotników Polskich w Londynie

Za nami już kolejny Tydzień Polski, wielkie szkolne święto, w którego organizację włącza się cała nasza szkolna społeczność. Szykujemy zawsze wiele atrakcji, zapraszamy gości, dekorujemy podwórko, zaklinamy pogodę, wszystko po to, by było wyjątkowo i pięknie, ale przede wszystkim dbamy, aby w tym dniu poprzez zabawę przemycić jak najwięcej polskiego ducha, narodowe tradycje i wiedzę o Ojczyźnie.

W tym roku przyświecało nam hasło “Tadeusz Kościuszko- bohater kraju nad Wisłą”, jako że i Kościuszko, i Wisła są patronami roku 2017. Była więc piękna wystawa poświęcona przywódcy insurekcji, było widowisko słowno-muzyczne pt. “Płynie Wisła, płynie”, dzięki któremu odbyliśmy podróż wzdłuż tej naszej największej rzeki, odwiedzając najpiękniejsze miasta: Kraków, Warszawę, Toruń i Gdańsk. W każdym z miejsc spotykaliśmy bądź bohaterów legend, takich jak Krak, Smok Wawelski, Wars, Sawa czy Jurata, bądź bohaterów nauki w osobie Mikołaja Kopernika. Zespół wokalny przeplatał scenki stosownymi piosenkami a Lajkonik odtańczył z dziećmi taniec na krakowskim Rynku. Zaraz potem zarówno dorośli jak i dzieci mogli się sprawdzić w konkursie o Wiśle i jej dopływach. Rodzice dzielnie wspierali swoje pociechy, przypominając sobie wiedzę z podstawówki.

Jak zwykle największym powodzeniem cieszyły się stoiska z domowymi ciastami, grillowana kiełbaska i domowy bigos. Poza tym można było kupić polskie książki, kosmetyki i zdrową żywność, wziąć udział w loterii fantowej i turnieju tenisa stołowego. Kolejka tworzyła się do malowania twarzy, oblegane były stanowiska z zajęciami plastycznymi a wielką atrakcją okazał się specjalny rower, na którym można było wykręcić dla siebie sok ze świeżych owoców i przy okazji dowiedzieć się o zdrowej diecie.

Z całą pewnością można powiedzieć, że tegoroczny Tydzień Polski należy do udanych. Wszystko dopisało: i pogoda (choć ta rozkręcała się powoli) i humory i znamienici goście - odwiedził nas sam Ambasador RP w Londynie pan Arkady Rzegocki z Małżonką, Konsul Generalny pan Krzysztof Grzelczyk, Radca – Minister pan Mariusz Gasztoł, Konsul pani Renata Wasilewska-Mazur, Konsul pani Magdalena Miluska. Nie zawiedli Rodzice naszych uczniów, włączając się w organizację imprezy bardzo aktywnie, dali też z siebie wszystko Nauczyciele. Zadowolenie i uśmiechy na twarzach uwiecznione na zdjęciach mówią same za siebie.

Katarzyna Łękarska

kierownik SPK im. Lotników Polskich w Londynie

Tydzien Polski 1

Tydzien Polski 2

Tydzien Polski

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego