Logo BIP Logo Youtube Logo ePUAP
Rozmiar tekstu

Lista aktualności

Menu

Festyn rodzinny w Dublinie

Ostatni weekend maja  w SPK w Dublinie miały miejsce dwa wydarzenia: festyn rodzinny (w sobotę) i szkolny dzień sportu (w niedzielę). Wydarzenia te odbyły się w ramach Festiwalu Polska-Eire 2017, w który włączyliśmy się już po raz drugi.

Celem festiwalu jest pogłębianie integracji społeczności polskiej i irlandzkiej. Otwarcia zabawy dokonał w imieniu Ambasady RP w Dublinie pan Piotr Kasperkiewicz. Hasłem świętowania były słowa „Przyprowadź przyjaciela” toteż i wielu uczniów SPK przyszło do szkoły ze swoimi irlandzkimi przyjaciółmi. Dla grup przyjaciół i rodzin przygotowano grę w języku polskim i angielskim poświęconą postaci naszego rodaka Edmunda Strzeleckiego, który w czasach wielkiego głodu w Irlandii zorganizował pomoc dla 240 tys. irlandzkich dzieci.

Wszystkim, którzy tak licznie zdecydowali się mimo niezachęcającej pogody (oto Irlandia w swej okazałość!) przyjść do szkoły, towarzyszyły rozmaite atrakcje jak konkursy, zawody sportowe, rozstawianie i ozdabianie wigwamu indiańskiego (tu z inicjatywą wystąpiła zuszki ze szkolnej drużyny "Leśne skrzaty", zdobywające właśnie sprawność wędrownika), czytelnia, malowanie twarzy, zamek dmuchany (w sobotę niestety tylko mókł w ulewnym deszczu), stoiska z różnymi specjałami, pchli targ (prowadzony przez cały rok szkolny przez naszych niestrudzonych w zdobywaniu funduszy dla szkoły rodziców).

Dzieci mogły pochwalić się również umiejętnościami tanecznymi i wraz z panem Krzysztofem Baranowskim przygotowały fantastyczny występ podsumowujący ich półroczne zajęcia. Ku wielkiej radości publiczności zatańczyli też rodzice, bo i oni mieli czym się pochwalić po lekcjach z naszym mistrzem. Pan Krzysztof będąc Polakiem, w tańcu towarzyskim zdobył w ubiegłym roku tytuł... Mistrza Irlandii. Zresztą w tym dniu na scenie zatańczyć mógł każdy -  radosny free style zdecydowanie dominował. W ramach prezentacji na  w auli wystąpili także uczestnicy zajęć muzycznych.

Obfity deszcz nie przeszkodził naszym piłkarzom, którzy w kapitalny sposób pokonali drużynę społecznej szkoły SEN (13:3), rewanżując się za porażkę w finale Olimpiady Szkół Polonijnych. W meczu rodzice-uczniowie lepsi okazali się natomiast rodzice. Wszystkim piłkarzom należały się gratulacje niezwykłego hartu ducha, którego nie złamały, czy lepiej - nie zalały strugi deszczu!
Ci, którzy nie zdecydowali się na mecz piłki, mogli sprawdzić swoje możliwości i umiejętności podczas zabaw i konkurencji rozgrywanych w hali sportowej. Zabawa była świetna i wszystkim dopisywały wyśmienite humory.
Jako ostatnia atrakcja w obydwa dni rozpalała prawdziwe emocje wielka loteria fantowa, z licznymi i cennymi nagrodami.

Oczywiście nie zabrakło też pozycji w stylu „coś na ząb” - można było jak zawsze spróbować pysznych potraw z grilla, ciast 'domowej roboty'.
Weekendowe świętowanie przysporzyło naszej szkole wielu przyjaciół i nie mniej radości. I szkoda tylko, że na kolejny festiwal przyjdzie nam czekać aż cały rok.

Anna Kostecka, kierownik SPK Dublin

Polska-Eire 2017

festyn rodzinny Dublin

festyn rodzinny w Dublinie

festyn rodzinny w Dublinie

festyn rodzinny w Dublinie

 

 

Logo Europejskiego Funduszu Społecznego
Logo Ministerstwa Edukacji Narodowej
Logo Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
Logo Europejskiego Funduszu Społecznego